Konopí bylo používáno v mnoha civilizacích od Asie po Evropu (a později Severní Ameriku) již od doby kamenné. V současnosti konopí nejčastěji rozdělujeme na dva základní druhy – Cannabis Sativa (Konopí seté) a Cannabis Indica (Konopí indické). Často můžeme slyšet i o třetím druhu Cannabis Ruderalis (Konopí rumištní).

Konopí seté (Cannabis sativa L.)

Tento druh konopí byl poprvé klasifikován Carlem Linnaeusem v roce 1753, který takto označoval rostliny nalezené v Evropě a Eurasii. Konopí seté se vyznačuje dlouhým, štíhlým stonkem a obvykle dorůstá do výšky 2 až 4 metrů. Standardně se využívá jako olejnina (konopný olej se za studena lisuje ze semínek) a rostlina přadná (konopná textilní látka patří mezi nejlepší látky vůbec). Dnes se Konopí seté také využívá při výrobě CBD produktů. Vzhledem k délce květu se více hodí do tropičtějších oblastí.
Známé odrůdy: Jack Herer, Sour Diesel, Durban poison, Amnesia Haze a další.

Konopí Indické (Cannabis indica)

Termín „Konopí indické“ poprvé použil francouzský přírodovědec Jean-Baptiste Lamarck, který takto označoval psychoaktivní odrůdy objevené v Indii, kde byli pěstovány kvůli konopným semínkům, konopnému vláknu a produkci hašiše. Konopí indické produkuje menší, keřovité rostliny, které obvykle dorůstají do výšky 1 až 1,5 metru a jsou silně větvené a listnaté. Délka květu je kratší, než u Konopí setého kvůli brzkým zimám v oblastech, odkud pochází. Konopí indické bývá vysoce potentní a proto se dnes pěstuje hlavně jako marihuana.
Známé odrůdy: OG Kush, Northern light, Super Skunk, Afghani a další.

Konopí Rumištní (Cannabis ruderalis)

Často se řeší, zda je Konopí rumištní vlastní druh, nebo jen poddruh Konopí setého. Konopí rumištní produkuje rostliny, které se málo větví a mají tenký, lehce vláknitý stonek. Rostliny mají velmi malý obsah THC (a často vysoký obsah CBD). Tento druh konopí byl poprvé popsán ruským botanikem Janischewským v roce 1924. To, čím se skutečně odlišuje od Konopí Setého, nebo Indického je doba květu – Konopí rumištní se řídí stářím rostliny a ne fotoperiodou, jako ostatní dva druhy a proto dozrává mnohem rychleji. Díky tomuto druhu konopí dnes známe samonakvétací odrůdy.
The Three Cultivars of the Cannabis Plant

Druhy semínek

Rostlina konopí je dvoudomá a proto může produkovat jak samčí, tak samičí rostliny. Samičí rostliny bývají nižší a dozrávají zruba o měsíc dříve. V dnešní době se můžeme setkat se třemi druhy semínek:
⚤ Regular
Semena, která mohou produkovat jak samčí, tak samičí rostliny. V průměru vyroste 66% rostlin jako samičí.
♀ Feminizovaná
Semena, která jsou šlechtěná bez samčího chromozomu a spolehlivě zajišťují, aby každá rostlina, která znich vyroste byla samičí.
♀ Samonakvétací
Semena, která produkují malé rostliny s krátkým životním cyklem. Dnes je drtivá většina samonakvétacích semínek feminizovaná.
Kategorie: Konopí

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *